W niedzielę 17 stycznia br. na Mszy św. o godz. 9.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nacpolsku pod kierunkiem p. katechetki Edyty Zielenieckiej przygotowały i zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe. Ze względu na okoliczność śmierci i pogrzebu ks. kan. Tadeusza dopiero dzisiaj przypominany to ważne i piękne w swej treści wydarzenie.
Tradycję jasełek, czyli widowisk wyobrażających scenę narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem, zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech. W Polsce pierwszy raz jasełka zorganizowano na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku. Tradycja polska nakazuje, aby okres przedstawiania jasełek rozpoczynał się z drugim dniem Świąt Bożego Narodzenia – na św. Szczepana.
Tegoroczne jasełka przywołały postacie z naszej literatury i baśni, które spieszyły do Betlejem, by pokłonić się narodzonemu Jezusowi. Dzieci przez odpowiednio przygotowane stroje i rekwizyty pięknie wcieliły się w role poszczególnych postaci. Wyrażam wdzięczność p. Edycie i rodzicom za pomoc w przygotowaniu tegorocznych jasełek.