Modlitwa za wstawiennictwem św. Zygmunta

W niedzielę 30 kwietnia przeżywaliśmy w naszej parafii odpust ku czci patrona naszego kościoła św. Zygmunta. Naszym uroczystościom przewodniczy ks. dr Marcin Sadowski dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej, dyrektor Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej Musicum w Płocku, profesor WSD.

W swoim słowie kaznodzieja nawiązał do Niedzieli Dobrego Pasterza. Odnosząc się do Ewangelii wskazał na Jezusa jako Pasterza, za którym podążają owce, gdyż znają jego głos.
Cechą wyróżniającą Jezusa jest czułość, o której w swoich katechezach często mówi papież Franciszek: Dopiero poznanie czułości Boga, osobiste jej doświadczenie, sprawi, że zostaniemy uwolnieni od fałszywych obrazów, jakie w sobie nosimy i zapragniemy wejść z Nim w głębszą relację. Jezus zaprasza nas, byśmy poznali rewolucyjną moc czułości Boga.

Tej czułości wyrażonej w miłosierdziu doświadczył również św. Zygmunt, który mimo popełnionej zbrodni, szczerze podjął za nią publiczną pokutę. Ona doprowadziła go do świętości.

Ks. Marcin wspomniał również o 1500. rocznicy śmierci męczeńskiej św. Zygmunta i ustanowionym Diecezjalnym Roku Jubileuszowym ku jego czci. Dekretem biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego nasz kościół parafialny, który jest p.w. św. Zygmunta, został ustanowiony miejscem świętym, w którym wierni mogą uzyskać przez rok odpust zupełny. Podał również warunki uzyskania tego odpustu.

Na zakończenie Mszy św. modliliśmy się słowami Litanii do Św. Zygmunta oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Całość odpustu zakończyła procesja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wyrażam wdzięczność wszystkim zaangażowanym w liturgię (lektorom, kantorom, ministrantom, asyście procesyjnej) i wszystkim Gościom i Parafianom modlącym się w czasie naszej parafialnej uroczystości.