VI NIEDZIELA ZWYKŁA – r. B

11 lutego 2024 r.

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Podczas Mszy św. o godz. 11.30 modlimy się za wszystkie osoby chore i starsze, a na zakończenie liturgii zostanie im udzielony Sakrament Namszczenia Chorych.

3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 9.00 i 17.00. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas.

4. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.

5. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze Krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 16.30 oraz nabożeństwie Gorzkich Żali - za tydzień na zakończenie Mszy św. o godz. 9.00.

7. Od września 2023 r., po beatyfikacji, w poszczególnych diecezjach Polski trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. W naszej w diecezji odbędzie się ona w dniach: 24 lutego – 2 marca 2024 r. Dla nas miejscem modlitwy przy tych relikwiach będzie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Szczegółowy program peregrynacji podam w najbliższą niedzielę.

8. W sobotę o godz. 10.00 spotkanie dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania w salce parafialnej. O godz. 11.00 spotkanie dla ministrantów i chłopców, którzy chcą służyć podczas nabożeństw w naszym kościele.

9. Wójt Gminy Naruszewo w imieniu własnym i współorganizatorów zaprasza do uczestnictwa i zapisywania się na zawody biegowe pn. „VII Bieg wiosny - Tustań 2024”, które odbędą się w dniu 14 kwietnia 2024 r. w obrębie Leśniczówki Tustań w Strzembowie. Zgłoszenia udziału w biegach (2,5 km i 10 km) oraz marszu Nordic Walking (5 km) prowadzone są za pośrednictwem portalu elektronicznezapisy.pl do dnia 11 kwietnia br. lub do wyczerpania limitu miejsc. Plakat i szczegółowe informacje w gablocie parafialnej i na stronie internetowej Gminy.

10. Parafia św. maksymiliana Kolbego w Płońsku zaprasza w sobotę 17 lutego br. o godz. 16.00 na koncert Mieczysława Mieczynikowskiego "Ogrodzie oliwny". W programie najpiękniejsze pieśni pasyjne w nowych aranżacjach.

11. Poprzez Fundację Avalon, przekazując 1% podatku lub darowiznę z dopiskiem Osiński 8704, możemy pomóc w powrocie do pełni zdrowia Dominikowi Osińskiemu naszemu ministrantowi. W imieniu Dominika oraz jego rodziców składam serdeczne podziękowanie za życzliwość i wsparcie.

12. Jak co roku w okresie Wielkiego Postu dzieci zachęcam do składania „jałmużny wielkopostnej”. Pomocą służą nam skarbonki przekazane przez Caritas Diecezji Płockiej, które dzieci otrzymają po Mszy św.

13. Prasa katolicka – „Gość Niedzielny”:
  • jak dobrze przeżyć rozpoczynający się w tym tygodniu Wielki Post,
  • poruszające temat handlu ludźmi, zawierające wstrząsające świadectwa ofiar tego przestępczego procederu.
  • 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.