VI NIEDZIELA ZWYKŁA – r. B

14 lutego 2021 r.

1. Dziś VI niedziela zwykła. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu ze swoją łaską.

2. Zaproszenie Biskupa Płockiego do udziału w uroczystościach 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku – odczytać!

3. W dniach 14-20 lutego 2021 r. w Kościele w Polsce przeżywać będziemy 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Tegoroczny czas modlitwy i refleksji przebiegał będzie pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys”. Widzimy, jak wielkie spustoszenie w rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

4. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 10.00 i 17.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.

5. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

6. Zapraszam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które będzie odprawiane w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30. Zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych zwłaszcza z pobliskiego Nacpolska. Dzieci będę otrzymywały specjalne pamiątki.

7. Nabożeństwo Gorzkich Żali za tydzień na zakończenie Mszy św. o godz. 11.30.

8. W sobotę na godz. 10.15 zapraszam dzieci i rodziców klas III na spotkanie przygotowujące do I Komunii Świętej, połączone z pobraniem miary na stroje komunijne.

9. Przeżywamy „Rok św. Józefa” ogłoszony przez papieża Franciszka. Przy wyjściu z kościoła wyłożone są broszury z Litanią i modlitwami do św. Józefa, które zechciejmy wziąć dla siebie i bliskich, by jak najczęściej modlić się przez jego wstawiennictwo.
  10. Wyrazy wdzięczności kieruję do Pawła Pielata za odśnieżenie parkingu po ostatnich opadach śniegu.
  11. Polecam nowy numer czasopisma „Miłujcie się”, a prenumeratorów zapraszam po odbiór do zakrystii.
  12. Prasa katolicka – „Gość Niedzielny”:
  • Zacznij od popiołu - Po co ten proszek, który spada na nasze głowy? Kiedyś fascynował ją okultyzm, dziś posługuje w hospicjum i ewangelizuje. Bóg zamienił moje brudne, śmierdzące grzechem szmaty na białą, czystą sukienkę – mówi Marta Przybyła.
  • Racjonalne argumenty za aborcją nie istnieją, ale można o tym rozmawiać. Trzeba tylko poczekać, aż adwersarz się uspokoi.