XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – r. A

19 listopada 2023 r.

_________________________________________________________________________________

 1. Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich została ustanowiona przez Papieża Franciszka w 2016 roku na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak Caritas, aby pomagać innym.
   
 2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś wspominając tamto Ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Bogu i szukania Jego woli.
   
 3. Zaś w środę, 22 listopada, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, kościelnych zespołów wokalno-muzycznych. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii: panu organiście Radkowi, śpiewającym, składamy serdeczne podziękowanie za ich udział w liturgii.
   
 4. W sobotę na godz. 18.00 zapraszam na miesięczne ostatnie w tym roku czuwanie modlitewne. Poprzez śpiewy uwielbienia i adorację Najświętszego Sakramentu będziemy mogli duchowo przygotować się do niedzieli Chrystusa Króla. Zapraszam rodziców dzieci komunijnych oraz kandydatów do Bierzmowania.
   
 5. Zbliżamy się do końca obecnego roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 26 listopada, to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.
   
 6. Za tydzień na Mszę św. o 11.30 czyli sumę zapraszam przedszkolaków i wszystkie dzieci do klasy IV włącznie. Będzie to Msza święta z oprawą liturgiczną dzieci.
   
 7. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 9.00 zostały poświęcone opłatki, które pan Organista będzie roznosił po domach naszej parafii. Program: poniedziałek od 8.30 – Łazęki, po Mszy św. 2 bloki przy Szkolnej; we wtorek - Sobanice Nowe; po Mszy św. blok nr 1; środa - Sobanice Stare - po Mszy św. blok nr 2; czwartek - Żukowo - po Mszy św. blok nr 3; piątek – Srebrna, po Mszy św. blok nr 4.
   
 8. Od Adwentu z inicjatywy „Instytutu Gość Media” będzie się ukazywał dwumiesięcznik popularnonaukowy „Historia Kościoła”. Już dziś zachęcam do jego nabycia, by poznawać historię kościoła. Cena egzemplarza wynosi 12 zł. Proszę o zgłoszenia.
   
 9. Prasa katolicka – „Gość Niedzielny”:
 • z okazji VII Światowego Dnia Ubogich polecamy kilka artykułów ukazujących znaczenie i skalę działalności charytatywnej Kościoła.
 • Dlaczego Kościół przyjął łacinę jako język liturgiczny, chociaż Pan Jezus nim się nie posługiwał?
 • Mała droga świętej Teresy. Nie tylko dla orłów.
 1. W tym tygodniu patronuje nam:
 • 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem (wspomnienie obowiązkowe).
 • 22 listopada – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.
 • Piątek, 24 listopada – św. św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862.