NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO r. A

22 maja 2023 r.

_________________________________________________________________________________

 1. Dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę i każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary.
   
 2. Zaproszenie Biskupa Płockiego do udziału w II Diecezjalnym Święcie Rodziny oraz XI Marszu dla Życia i Rodziny w Płocku – odczytać!

 3. W kalendarzu liturgicznym pod datą 24 maja umieszczone zostało specjalne liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. My również wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.
   
 4. Tego dnia, z inicjatywy papieża Benedykta XVI, od 2007 r. modlimy się też za Kościół w Chinach, gdzie wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie za wiarę.
   
 5. Zapraszam do udziału w nabożeństwach majowych, które w kościele odprawiane są codziennie o godz. 17.30. Zachęcam również do gromadzenia się przy figurkach w swoich miejscowościach, zwłaszcza dzieci i młodzież.
   
 6. W piątek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Za wszystkie mamy będziemy modlić się podczas nabożeństwa majowego przez wstawiennictwo Maryi.
   
 7. W niedzielę, 28 maja, przypada 42. rocznica śmierci Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że ten Prymas Polski kolejny raz oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi.
   
 8. W przyszłą niedzielę, 28 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.
   
 9. Jak zwykle przed tą uroczystością w sobotę zapraszam na godzinę 19.00 na modlitewne czuwanie, by upraszać darów i światła Ducha Świętego. Zapraszam kandydatów i ich rodziców, którzy niedługo przyjmą Sakrament Bierzmowania.
   
 10. Od 19 maja br. polscy widzowie mogą zapoznać się z poruszającym, pełnym emocji i umocnienia wiary obrazem kinowym. Film „Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa” przedstawia postać, którą często nazywa się „świętym w Nike’ach”. Film pokazuje, że świętość to nie opowieść zakurzonych ksiąg, praojcowie w zbrojach czy habitach. Świętość to powołanie dla każdego.
   
 11. Poprzez Fundację Siepomaga możemy pomóc w leczeniu i powrocie do zdrowia naszemu parafianinowi Mateuszowi Urbańskiemu. W imieniu rodziny i życzliwych Mateuszowi osób serdecznie dziękuję za wszelkie wsparcie: https://www.siepomaga.pl/mateusz-urbanski
 12. Przygotowany został już Kalendarz Intencji na rok 2024.
   
 13. Kończą się prace związane malowaniem elewacji plebani.
   
 14. Prasa katolicka: tygodnik „Gość Niedzielny”:
 • O św. Zygmuncie w roku Jubileuszu i naszym kościele, któremu patronuje,
 • o Wniebowstąpieniu Pańskim jako nowej formie obecności Jezusa pośród swoich uczniów.
 1. W tym tygodniu patronują nam:
 • 26 maja – św. Filip Nereusz (1515-1595), wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.