NIEDZIELA PALMOWA – r. B

28 marca 2021 r.

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
  2. W związku z panująca falą pandemii i wprowadzonym ograniczeniem uczestnictwa ilości wiernych podczas Mszy św. lub innym obrzędzie religijnym (1 osoba na 20 m2) nie wszyscy wierni będą mogli wejść do naszej świątyni. Pozostali mogą uczestniczyć na zewnątrz, gdzie wystawione są ławki i krzesełka zachowując 1,5 m dystansu. Proszę również wziąć pod uwagę panujące warunki atmosferyczne i odpowiednio się ubrać. Tych, którzy pozostaną w domach zachęcam do UCZESTNICTWA we Mszy świętej w TV lub innych mediach.
  3. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną.
  4. W Wielki Czwartek sprawowana będzie Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Tym razem z racji ograniczeń wiernych w świątyni, by mogła w niej uczestniczyć większa ilość wiernych, Eucharystia będzie sprawowana o godz. 17.00 i 18.30. Po drugiej Mszy św., Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do ołtarza wystawienia.
  5. W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Z racji ograniczeń ilości wiernych w kościele, zapraszam jednych wiernych na Drogę Krzyżową o godz. 17.00, którą zakończymy Adoracją Krzyża. Pozostałych wiernych zapraszam na Liturgię Męki Pańskiej o godzinie 19.00. W czasie Adoracji Krzyża oddanie mu czci odbywa się przez przyklęknięcie lub skłon – bez ucałowania. Krzyż całuje jedynie celebrans. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja indywidualna wiernych będzie trwała do godz. 22.00. Adoracji Krzyża towarzyszy doroczna zbiórka ofiar dla chrześcijan w Ziemi Świętej i krajach Bliskiego Wschodu.
  6. Tradycyjnie w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.
  7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W tym roku tradycyjne błogosławieństwo pokarmów odbędzie się na zewnątrz kościoła, z zachowaniem dystansu (1,5 m) od godz. 9.00 do 13.00 (co godzina lub w razie większej ilości wiernych co ½ godziny) i od 15.00 do 17.00. Przed lub po poświęceniu pokarmów zachęcam do adoracji grobu Pana Jezusa z zachowaniem przepisów sanitarnych i ilości wiernych w świątyni. Istnieje również możliwość błogosławieństwa pokarmów w rodzinie. Tekst tej modlitwy jest dostępny na stronie internetowej parafii: https://www.parafia-zukowo.pl/inne-informacje oraz w mediach społecznościowych. Woda święcona będzie dostępna na stoliku przed kościołem w pojemniku z kranikiem (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności). Proszę przynieść własne butelki lub inne pojemniki.
  8. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim będzie trwać od godz. 9.00 do 19.00 czyli rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Pamiętajmy, że w kościele podczas adoracji może znajdować się wskazana ilość osób. Podobnie jak w roku ubiegłym przy Grobie Pańskim nie będą pełnić warty druhowie strażacy OSP.
  9. Wigilię Paschalną rozpoczniemy w sobotę o godz. 19.00.
  10. Msza św. rezurekcyjna jak zwykle rozpocznie się o godz. 6.00. Według wskazań pastoralnych może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów Mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących liczby i dystansu wiernych.
  11. Następne Msze św. w uroczystość Zmartwychwstania o godz. 9.00, 10.15 i 11.30.
  12. W imieniu p. Edyty Wiechrzowskiej dziękuję za nabycie palm wielkanocnych. Zebrane środki w wysokości 2458 zł posłużą w jej walce z chorobą. Już dziś zaprasza również do wzięcia udziału w Biegu wirtualnym dla Edyty 11 kwietnia br. Szczegółowe informacje o biegu na facebooku „Stowarzyszenie Płońscy Patrioci”.
  13. Każdego dnia ½ godziny przed Mszą świętą istnieje możliwość spowiedzi świętej, dla tych, którzy nie skorzystali w czasie rekolekcji, a pragną przeżyć te Święta pojednani z Bogiem. Zapraszam szczególnie dzieci i młodzież, którzy ostatnio są rzadko w kościele.
  14. Przed kościołem po Mszy św. możemy nabyć „baranki” z białej czekolady do wielkanocnego koszyczka – w cenie 5 zł.
  15. Prasa katolicka – Gość Niedzielny:
  • w kontekście rozpoczynającego się tygodnia Męki Pańskiej piszemy na temat sensu bólu i cierpienia w życiu człowieka, oraz ich zbawczego wymiaru, jak również rozważamy tajemnice poszczególnych dni Triduum Paschalnego.