XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – r. B

14 listopada 2021 r.

1. Żyjemy w czasach ostatecznych, bo nasze życie na tym świecie jest tylko etapem pielgrzymki ku niebieskiej ojczyźnie, gdzie miejsca przygotował nam Bóg. Wobec wydarzeń, które czasem mają cechy apokaliptyczne, w sercu człowieka pojawia się strach i niepokój. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus nas odkupił, że jesteśmy wezwani, by przyjąć Jego perspektywę. Świat się zmienia, lecz słowo Boga trwa na wieki. Każdy nasz udział w Eucharystii jest wyrazem naszej czujności, ufności i gotowości na spotkanie z Panem.

2. Obchodzimy dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku chcemy modlitwą i pomocą materialną objąć Liban, aby pomóc zarówno Libańczykom jak i mieszkającym tam uchodźcom z Syrii i Iraku. Po Mszy św. odbędzie się zbiórka do puszek.

3. Dzisiaj obchodzimy także Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka w 2016 r. na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Dlatego Caritas Diecezji Płockiej zwraca się do wszystkich osób dobrej woli o wzięcie udziału w zbiórce przyborów toaletowych dla osób bezdomnych i potrzebujących. Prosimy o mydła, pasty i szczoteczki do zębów, maszynki i pianki do golenia, ręczniki, dezodoranty, środki higieny osobistej. Rzeczy te będziemy mogli złożyć w przyszłą niedzielę do pojemników ustawionych na stoliku po chórem i przy ołtarzu bocznym.

4. Trwa ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa i Rok Rodziny Amoris Laetitia”, dlatego 19 listopada (piątek) na godz. 18.30 zapraszam rodziny naszej parafii na nabożeństwo, by powierzać Bogu przez wstawiennictwo św. Józefa swoje domowe wspólnoty. Zapraszam szczególnie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania i ich rodziny, oraz rodziny dzieci komunijnych.

5. W niedzielę, 21 listopada będziemy obchodzić XXXVI ŚDM z udziałem młodych naszej diecezji (adoracja, Msza św. i zespołu „Muode Koty”). Spotkanie rozpocznie się o godz. 100 w parafii św. Józefa w Płocku. Zachęcam młodych do udziału w tym spotkaniu i proszę o zgłoszenia.

6. W związku z prośbą Przewodniczącego KEP w niedzielę 21 listopada br., po Mszach św. odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

7. W niedzielę 21 listopada 2021 r. rozpoczną się rekolekcje RODZINA 33, organizowane przez Fundację Tota Tua. Rekolekcje polegają na codziennym wysłuchaniu lub przeczytaniu rozważań i osobistej modlitwie w domu, a w niektóre dni zapraszają do włączenia się w modlitwę wspólnoty parafialnej. Po więcej informacji odsyłam na stronę www.rodzina33.pl.

8. Dziękuję za segregację wszelkich odpadów na cmentarzu. Wdzięczność wyrażam osobom, które zabierają zużyte znicze, wkłady, stare wiązanki do swoich domowych pojemników. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na pokrycie kosztów ostatniej wywózki nieczystości.

• dlaczego papież ustanowił Dzień Ubogich i co z tego wynika dla nas
  • o czczonym nie tylko w Wilnie wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej.
  • 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), zakonnica, żona Ludwika IV, po śmierci męża poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, znana z niezwykłego miłosierdzia wobec ubogich;
  • 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, zginęła z rąk carskiego żołnierza w obronie czystości, patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc;
  • 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, powstaniec styczniowy, karmelita, niezwykły spowiednik.