NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIETEGO – r. B

23 maja 2021 r.

1. Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce, z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym.
  2. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.
  3. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy. Przypominam jednocześnie, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Zachęcam tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z Sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
  4. Jutro w poniedziałek - tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt - obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, które podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele. Zapraszam na Mszę św. o godz. 9.00 lub 18.00.
  5. Przed nami już ostatni tydzień nabożeństw majowych. Zapraszam więc do udziału w nich w kościele codziennie o godz. 17.30. Gromadźmy się również przy figurkach w swoich miejscowościach. Tę zachętę kieruję szczególnie do dzieci i młodzieży.
  6. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Ofiarujmy im dar naszej wdzięczności modlitwy. Dla zmarłych matek upraszamy radość życia wiecznego. Specjalne słowo do Matek kieruje Biskup Płocki Piotr Libera – tekst do odczytania!
  7. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń.
  8. Procesja Bożego Ciała odbędzie się w tym roku z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, do 4 ołtarzy w pobliżu kościoła, o których przygotowanie proszę: przy starej plebanii (Sobanice), przy posesji p. Rychlińskich (Nacpolsk), przy figurce Jezusa Miłosiernego (Żukowo i Słomin) i przy kościele (Łazęki).
  9. Bardzo dziękuję p. Włodzimierzowi Piekut za posadzenie kwiatów przy kościele i plebanii oraz z troskę o wygląd naszego terenu. Za pomoc dziękuje też p. kościelnemu Andrzejowi Liberackiemu.
  10. Ogłoszenie p. Wójt Beaty Pierścińskiej odnośnie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i konkursu na "Najpiękniejszy ogródekw Gminie Naruszewo 2021" – do odczytania!
  11. Pragnę poinformować o przygotowaniu Kalendarza intencji na rok 2022.
  • O najstarszym hymnie do Ducha Świętego, który powstał w zachodnim Kościele.
  • Fajna książka, słuchałeś? Coraz częściej książek się słucha. W czasie pandemii zamknięto ponad 240 księgarń, ale rynek audiobooków stale dynamicznie rośnie.
  • w środę 26 maja – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, wychowawca młodzieży, opiekun ludzi chorych, założyciel wspólnoty duchownych, zwanych oratorianami, w Polsce – filipinami;
  • w sobotę 29 maja – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), dziewica, wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.