Świętujemy Boże Narodzenie!

Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas pięknej liturgii, adoracji Jezusa w żłóbku, rodzinnych spotkań i składania sobie nawzajem życzeń.

Tegoroczne Boże Narodzenia jest dla nas okazją do aktywnego odnalezienia swego miejsca w Kościele. Takie przesłanie płynie od żłóbka Bożej Dzieciny przygotowanego w naszej świątyni. Nawiązuje ono do hasła roku duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. On powinny mnie mobilizować do osobistej refleksji nad moim zaangażowaniem w naszą parafialną wspólnotę. Czy i jak w niej uczestniczę?
Nasze żywe uczestnictwo jest ważne dzisiaj, gdy wielu z różnych powodów od tego Kościoła się dystansuje czy odchodzi. Dlatego papież Franciszek mówił: każdy ochrzczony jest wezwany do aktywnego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła, wychodząc od specyfiki własnego powołania, w relacji do innych. Potrzebujemy wspólnot chrześcijańskich, w których poszerza się przestrzeń, gdzie każdy może poczuć się jak w domu.
Użyty czasownik „uczestniczę” w liczbie pojedynczej odnosi się konkretnie do mnie – to ja uczestniczę. To ja cieszę się tym uczestnictwem, we wspólnocie w której jest obecny narodzony Jezus.

Życzenia Księdza Biskupa Szymona Stułkowskiego.

Drogie Siostry, Drodzy Bracia! Pan Bóg pozwala nam po raz kolejny w naszym życiu stanąć w obliczu tajemnicy betlejemskiej groty, w której Maryja „porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i złożyła w żłobie” (Łk 2,7). Dzięki temu wydarzeniu grota ta stała się miejscem prawdziwie świętym, w którym zamieszkał Syn Boży, z najwyższą czcią adorowany przez Maryję i Józefa, a później przez pasterzy.

Po pewnym czasie przybyli tam także Mędrcy ze Wschodu, którzy zobaczywszy Dziecię „upadli na twarz i złożyli Mu pokłon” (Mt 2,11). Pójdźmy i my pokłonić się Chrystusowi.

Niech On rozjaśni mroki naszej codzienności, abyśmy – na smutne i radosne sprawy osobiste i społeczne – umieli spojrzeć na sposób Boży, czyli nie bez Boga, ale z Bogiem, bez Którego każda ludzka istota marnieje. Życzę Wam wszystkim pięknych, pełnych radości i Bożego pokoju Świąt Narodzenia Pańskiego. Niech Boże Dziecię błogosławi Wam, Waszym Rodzinom, naszej diecezji i całej naszej Ojczyźnie.

† Szymon Stułkowski

Biskup Płocki