Oczywiste-nieoczywiste sposoby na przeżycie Adwentu

Zaczął się Adwent. Dla mojej rodziny to zawsze jest szczególny, wyczekiwany czas. Chciałbym podzielić się różnymi inspiracjami, które pozwalają nam owocnie przeżyć ten okres.

Pierwsza msza ku czci Chrystusa Króla była doprawdy niezwykła

Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata trafiła do kalendarza liturgicznego zaledwie niespełna 100 lat temu. Niedługo później, w dość niezwykłych okolicznościach, powstała pierwsza parafia pod tym wezwaniem.

Dlaczego tak trudno jest się modlić?

Wejście na drogę modlitwy jest zarazem wejściem na drogę stanięcia w prawdzie przed Bogiem i sobą samym oraz zmieniania w sobie tego, co wymaga naprawy. Tu pojawia się właśnie trudność.

Kult Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy w Wilnie (niedziela.pl)

Kościół 16 listopada wspomina Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską. Kult Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy sięga drugiej połowy XVII w. i wiąże się z obroną murów Wilna. W 1993 r. w kaplicy modlił się św. Jan Paweł II i ofiarował Maryi złotą różę. W 2018 r. przybył tam papież Franciszek podczas swojej pielgrzymki na Litwę.

Oto prawda: Kościół katolicki zbudował Polskę (niedziela.pl)

Oto prawda: Kościół katolicki zbudował Polskę – kraj, jaki znamy – jako część cywilizacji, którą znamy. Zbyt rzadko zdajemy sobie z tego sprawę i zbyt rzadko wyciągamy z tego wnioski. Zbyt rzadko też nasze myślenie o niepodległości definiujemy tak samo jak inne narody – a więc wyłącznie w sposób polityczny.

Kiedy wręczamy dziecku smartfona, musimy być gotowi na problemy

Smartfony to błogosławieństwo i przekleństwo dzisiejszych czasów. Ułatwiają życie, dają nieskończenie wiele możliwości, ale jednocześnie stanowią poważne zagrożenie. Niestety, również coraz młodsze dzieci spędzają czas w wirtualnym świecie. Jaki wpływ ma technologia na najmłodszych?

Nasza postawa na Mszy św. (niedziela.pl)

Wydawałoby się, że wierni regularnie uczęszczający na niedzielną Eucharystię bardzo dobrze wiedzą, jak się mają na niej zachować. W rzeczywistości bywa niekiedy inaczej. Warto zatem przypomnieć pewne ogólne zasady, jakie obowiązują podczas Mszy św.